Lenovo IdeaPad Slim 3 81X800LGIN Laptop comes with price of Rs. 36755. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 2 years Warranty Time which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 36755.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36755/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 2 years warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 147 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.




Lenovo IdeaPad Slim 3 81X800LGIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 81X800LGIN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 81X800LGIN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 81X800LGIN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 147 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 81X800LGIN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 81X800LGIN Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 147 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |