Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop comes with price of Rs. 50000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 50000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 50000/- |
The utility of this model is Business. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 12702.702703 mAH battery and 65W Round Tip. This laptop weighs 1.62 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 134 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits, 45%NTSC.
The processor in this model is 12th Gen Intel Core i5 Along with this, It comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.





Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 2x2 AX Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop is powered by Intel Core i5 12th Gen processor.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel Integrated UHD Graphics GPU.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with IPS display.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display size of Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop has display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15IAH8 83ER00M2IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 134 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 3 Cell Battery |