Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop comes with price of Rs. 38699. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Card. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 38699.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 46490/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.62 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits.
It is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, It comes with AMD Radeon GPU.
This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.62 kg.
Q. Does Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM00A7IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone |