Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop comes with price of Rs. 57890. The screen size of this Lenovo laptop is 15.3 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 57890.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 57890/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 60289/- |
This laptop is meant for Business. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 12702.702703 mAH battery and 65W Round Tip (3-pin). The dimensions of the laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.62 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with TN. The laptop has a screen size of 15.3 in. The resolution of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 148 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits.
This Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, It has Intel UHD Graphics GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop?
A. This model weighs 1.62 kg.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 148 PPI.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0118IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 148 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh |