Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop comes with price of Rs. 70801. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen AMD Ryzen 7 with AMD Radeon Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 70801.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 54990/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.62 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300nits.
Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 7 processor Along with this, It has AMD Radeon GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop are 359.3 x 235 x 17.9 mm.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop?
A. This model weighs 1.62 kg.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 7 5th Gen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop has display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo IdeaPad Slim 3 15ABR8 82XM0114IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone |