Lenovo Ideapad S540 81NF006PIN Laptop comes with price of Rs. 69990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 10th Gen Intel Core i5-10210U with Intel UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 69990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-10210U |
| Graphics Card | Intel UHD |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 69990/- |
It has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 323 x 227 x 16 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD Display.
It is powered by 10th Gen Intel Core i5-10210U processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad S540 81NF006PIN Laptop comes with Intel UHD GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad S540 81NF006PIN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo Ideapad S540 81NF006PIN Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display type of Lenovo Ideapad S540 81NF006PIN Laptop?
A. It comes with LED display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display size of Lenovo Ideapad S540 81NF006PIN Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel UHD GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 323 x 227 x 16 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.5 kg.
| Name | Lenovo Ideapad S540 81NF006PIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |