Lenovo Ideapad S340 81WJ004JIN Laptop comes with price of Rs. 46990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 10th Gen Intel Core i5-1035G1 (1st Gen) processor with NVIDIA GeForce MX230 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 46990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-1035G1 (1st Gen) |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX230 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 46990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 48990/- |
This model has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 323.6 x 228 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.69 kg.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo Ideapad S340 81WJ004JIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD Display.
It is powered by 10th Gen Intel Core i5-1035G1 (1st Gen) processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce MX230 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 323.6 x 228 x 17.9 mm.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S340 81WJ004JIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad S340 81WJ004JIN Laptop is powered by Intel Core i5-1035G1 (1st Gen) 10th Gen processor.
Q. Does Lenovo Ideapad S340 81WJ004JIN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad S340 81WJ004JIN Laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce MX230 GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.69 kg.
| Name | Lenovo Ideapad S340 81WJ004JIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5- (1st Gen),Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce MX230 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |