Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop comes with price of Rs. 74500. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop is 10th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Iris Plus Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 74500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Plus |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 51990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 53999/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This model has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 358 x 245 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.79 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated Iris Plus GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop are 358 x 245 x 17.9 mm.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.79 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop has?
A. Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop is powered by Intel Core i5 10th Gen processor.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop is powered by Intel Integrated Iris Plus GPU.
Q. Does Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Lenovo Ideapad S340 81VW00CVIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated Iris Plus |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |