Lenovo Ideapad S340 81VV00JEIN Laptop comes with price of Rs. 39999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Ideapad S340 81VV00JEIN Laptop is 10th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 39999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 39999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 45700/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 3 cell 14054.054054054053 mAH battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 322.7 x 230.5 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display (250 nits Brightness).
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.





1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 2x2 AC Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad S340 81VV00JEIN Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Lenovo Ideapad S340 81VV00JEIN Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is the battery size of this model?
A. Lenovo Ideapad S340 81VV00JEIN Laptop comes with 52 Wh.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 322.7 x 230.5 x 17.9 mm.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
| Name | Lenovo Ideapad S340 81VV00JEIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,52 Wh mWh 3 Cell Battery |