Lenovo Ideapad S210 T Netbook comes with price of Rs. 24990. This 11.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Ideapad S210 T Netbook is Intel Celeron Dual Core 1017U with Intel HD Graphics Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 500 GB Hard Drive Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 24990.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Celeron Dual Core 1017U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 24990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 28490/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 (64-bit). It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 299 x 207 x 22.3 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Display with 10 Point Multi-touch. The laptop has a screen size of 11.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Celeron Dual Core 1017U which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad S210 T Netbook comes with Intel HD Graphics GPU.
500 GB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in Lenovo Ideapad S210 T Netbook which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Lenovo Ideapad S210 T Netbook comes with Intel HD Graphics GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.5 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad S210 T Netbook comes with?
A. This model has Windows 8 (64-bit).
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Lenovo Ideapad S210 T Netbook comes with 500 GB HDD.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S210 T Netbook?
A. The processor in Lenovo Ideapad S210 T Netbook is Intel Celeron Dual Core 1017U.
Q. What is display type of this model?
A. Lenovo Ideapad S210 T Netbook comes with HD LED Display with 10 Point Multi-touch display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 299 x 207 x 22.3 mm.
| Name | Lenovo Ideapad S210 T Netbook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron Dual Core,Dual Core,2 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |