Lenovo IdeaPad S145 Laptop comes with price of Rs. 28990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated HD 620 Graphics Card. Lenovo IdeaPad S145 Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 28990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 620 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 28990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 50900/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 2 cell 9459.459459459458 mAH battery. The dimensions of the laptop are 362.2 x 251.5 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.85 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit TN Display.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated HD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad S145 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 1x1 AC Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo IdeaPad S145 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad S145 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Lenovo IdeaPad S145 Laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does Lenovo IdeaPad S145 Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo IdeaPad S145 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad S145 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 7th Gen processor.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 35 Wh.
| Name | Lenovo IdeaPad S145 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel Integrated HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,35 Wh mWh 2 Cell Battery |