Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop comes with price of Rs. 52999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Iris Plus Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 52999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Plus |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 52999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 53990/- |
The utility of this laptop is Performance. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. This model comes with 2 cell 9459.459459459458 mAH battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 362.2 x 251.5 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.85 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit TN Display.
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated Iris Plus GPU.





1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
The connectivity options for this laptop are 1x1 AC Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 10th Gen processor.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop?
A. It comes with Intel Integrated Iris Plus GPU.
Q. Does Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.85 kg.
Q. Does Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Lenovo Ideapad S145 81W800D0IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated Iris Plus |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,35 Wh mWh 2 Cell Battery |