Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop comes with price of Rs. 31990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3 processor with Intel HD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 31990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31990/- |
| Croma | 80 | Rs. 31994/- |
| Amazon | 95 | Rs. 36399/- |
This model is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 2 cell battery. The dimensions of the laptop are 362.2 x 251.5 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.85 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit Display.
It is powered by 7th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD 620 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop is powered by Intel Core i3 7th Gen processor.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel HD 620 GPU.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop are 362.2 x 251.5 x 19.9 mm.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop has?
A. Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
| Name | Lenovo Ideapad S145 81VD00EQIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |