Lenovo Ideapad S145 81UT001NIN Laptop comes with price of Rs. 39499. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad S145 81UT001NIN Laptop is powered by 3rd Gen AMD Ryzen 3 processor with AMD Radeon Vega 3 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 39499.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 3 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 39499/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Business,Performance. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Ideapad S145 81UT001NIN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 3rd Gen AMD Ryzen 3 Along with this, Lenovo Ideapad S145 81UT001NIN Laptop has AMD Radeon Vega 3 GPU.




Lenovo Ideapad S145 81UT001NIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are 1x1 AC Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S145 81UT001NIN Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 3 3rd Gen.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad S145 81UT001NIN Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with AMD Radeon Vega 3 GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Lenovo Ideapad S145 81UT001NIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Dual Core,AMD Radeon Vega 3 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | 0.3 MP Camera |