Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop comes with price of Rs. 27190. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD APU A6 processor with AMD Radeon R4 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 27190.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD APU A6 |
| Graphics Card | AMD Radeon R4 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 27190/- |
| Amazon | 95 | Rs. 29989/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 9459.459459459458 mAH battery. This laptop weighs 1.85 kg and measures 362.2 x 251.5 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD LED Backlit TN Display (220 nits Brightness, 16:9 Aspect Ratio). The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by AMD APU A6 processor which is clocked at and has 1 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon R4 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (1x1) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 35 Wh.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. What is display type of Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop comes with HD LED Backlit TN Display (220 nits Brightness, 16:9 Aspect Ratio) display.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop comes with?
A. This model comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop?
A. The processor in this model is AMD APU A6.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What are dimensions of Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop?
A. The dimensions of this model are 362.2 x 251.5 x 19.9 mm.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
| Name | Lenovo Ideapad S145 81N300KNIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | AMD APU A6,Dual Core,1 MB Cache,AMD Radeon R4 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,35 Wh mWh |