Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop comes with price of Rs. 65900. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 7 with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 65900.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.65900. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 65900/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell 12162.162162 mAH battery and 170W Slim Tip. It weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 45% NTSC, 250 Nits.
This Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 7 processor which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop has NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 100/1000M Ethernet, 2 x 2 WiFi 802.11ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. Does Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 45 Wh.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 7 5th Gen processor.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo Ideapad Gaming 3 82K2022WIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh 3 Cell Battery |