Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop comes with price of Rs. 49990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 4 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 49990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 49990/- |
The utility of this model is Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 12162.162162 mAH battery. The laptop weighs 2.25 kg and measures 359.6 x 251.9 x 24.2 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop comes with IPS . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:09 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 250nits ,45% NTSC.
The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this model has?
A. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop comes with IPS display.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 359.6 x 251.9 x 24.2 mm.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K2027CIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:09 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh 3 Cell Battery |