Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop comes with price of Rs. 79990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 7 with NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics Card. Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 79990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 79990/- |
The utility of this laptop is Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 359.6 x 251.9 x 24.2 mm (height x width x thickness) and weighs 2.25 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD Anti-glare Display, 250nits Brightness, 165Hz, 45 Percent NTSC, DC Dimmer.
The processor in this laptop is 5th Gen AMD Ryzen 7 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 359.6 x 251.9 x 24.2 mm.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 7 5th Gen.
Q. Does Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this model has?
A. This model comes with IPS Screen display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.25 kg.
| Name | Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 82K201UXIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |