Lenovo Ideapad G50-45 comes with price of Rs. 24990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is AMD APU Dual Core 6310 with AMD Radeon Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 500 GB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 24990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD APU Dual Core 6310 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 24990/- |
It is meant for Everyday Use. This model has Windows 8 (64-bit) installed. The laptop weighs 2.5 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by AMD APU Dual Core 6310 processor which is clocked at . Along with this, Lenovo Ideapad G50-45 comes with AMD Radeon GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 500 GB HDD Space available in this model. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo Ideapad G50-45 comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo Ideapad G50-45 comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad G50-45?
A. Lenovo Ideapad G50-45 comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad G50-45?
A. Lenovo Ideapad G50-45 comes with AMD Radeon GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad G50-45 comes with?
A. This laptop has Windows 8 (64-bit).
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad G50-45?
A. The processor in Lenovo Ideapad G50-45 is AMD APU Dual Core 6310.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 500 GB HDD.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with HD LED Backlit Display display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo Ideapad G50-45 comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Ideapad G50-45 |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD APU Dual Core,Dual Core,2 GB, AMD Radeon |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dolby Advanced Audio with Stereo speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |