Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop comes with price of Rs. 89990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor with Intel Iris Xe Integrated Graphics Card. Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 89990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Integrated |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 89990/- |
The utility of this model is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 14189.189189189188 mAH battery and 65 W AC Adapter. This laptop weighs 1.5 kg and measures 321.5 x 217.5 x 17.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop comes with IPS . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has 300 Nits Brightness.
The processor in this model is 12th Gen Intel Core i7 Along with this, Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop has Intel Iris Xe Integrated GPU.




Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR4 RAM in Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i7 12th Gen.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop?
A. Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop has 52.5 Wh.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop comes with LPDDR4 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 321.5 x 217.5 x 17.9 mm.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
| Name | Lenovo Ideapad Flex 5 82R700C0IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Integrated |
| Memory | 16 GB LPDDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,52.5 Wh mWh |