Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop is new upcoming laptop from Lenovo. The Expected cost of this model is Rs. 79999. The screen size of this Lenovo laptop is 15 in and it Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 processor. this model has 1 TB SSD. There is 32 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 15 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
This laptop will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.79999. Keep checking us for the latest price updates of Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop (Intel Core Ultra 7 355/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11).
This laptop is meant for Everyday Use.
Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15 in.
Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 processor
Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with 32 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15 in.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with IPS display.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 processor.
| Name | Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 15IPH11 Laptop |
| General | Everyday Use |
| Display | Touch Screen,15 inches |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache |
| Memory | 32 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |