Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop comes with price of Rs. 89550. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Integrated Arc Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 89550.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Arc |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.89550. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 89550/- |
The utility of this model is Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model weighs 1.6 kg and measures 313 x 227 x 17.5 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has 300nits Glossy, 45% NTSC, 60Hz, TUV Low Blue Light, Glass, Touch.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 Along with this, Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop comes with Intel Integrated Arc GPU.





Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop has?
A. It comes with LPDDR5x 16 GB RAM.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop has best price of Rs.89550.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated Arc GPU.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop are 313 x 227 x 17.5 mm.
| Name | Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14IAL10 83KR000HIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,18 MB Cache,Intel Integrated Arc |
| Memory | 16 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers, 2W x2,,Inbuilt Microphone |