Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop comes with price of Rs. 39990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated HD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 39990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 620 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 42309/- |
The utility of this model is Performance. This model comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 2 cell battery and 45 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 358 x 244 x 19.4 mm (height x width x thickness) and weighs 1.87 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in this model is 7th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop comes with Intel Integrated HD 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with LED display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 358 x 244 x 19.4 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.87 kg.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop is powered by Intel Core i3 7th Gen processor.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop is powered by Intel Integrated HD 620 GPU.
| Name | Lenovo Ideapad 330S 81F501EMIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel Integrated HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |