Lenovo Ideapad 330s 81F500JMIN Laptop comes with price of Rs. 26240. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen Intel Core i3 with AMD RADEON 535 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 8 GB RAM and 15.6 in Display Size which are best available in this price range. Along with this, this model also comes with 1 TB Hard Drive Size.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | AMD RADEON 535 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This model weighs 2.2 kg and measures 300 x 200 x 20 mm (height x width x thickness).
It comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD RADEON 535 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 330s 81F500JMIN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What kind of display Lenovo Ideapad 330s 81F500JMIN Laptop has?
A. It comes with IPS display.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad 330s 81F500JMIN Laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD RADEON 535 GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo Ideapad 330s 81F500JMIN Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 330s 81F500JMIN Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 7th Gen processor.
| Name | Lenovo Ideapad 330s 81F500JMIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,4 MB Cache,2 GB, AMD RADEON 535 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Dual Speakers,Inbuilt Microphone |