Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop comes with price of Rs. 38590. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 38590.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38590/- |
| Amazon | 95 | Rs. 39990/- |
This model is meant for Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 2 cell battery and 45 W AC Adapter. This model weighs 1.67 kg and measures 323 x 234 x 18.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
It is powered by 8th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display this model has?
A. Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop comes with LED display.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 8th Gen.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop has display size of 14 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.67 kg.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo Ideapad 330s 81F401FVIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |