Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with price of Rs. 39990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 330 Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i3-8130U processor with Intel UHD 620 Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 39990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3-8130U |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39990/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Home Basic (64-bit). It comes with 2 cell battery. The laptop weighs 1.67 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo Ideapad 330 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in this laptop is 8th Gen Intel Core i3-8130U which is clocked at . Along with this, Lenovo Ideapad 330 Laptop has Intel UHD 620 GPU.




Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo Ideapad 330 Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel UHD 620 GPU.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.67 kg.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Lenovo Ideapad 330 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has 10 Home Basic (64-bit).
| Name | Lenovo Ideapad 330 Laptop |
| General | OS: Windows,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3-8130U,Intel UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |