Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with price of Rs. 47290. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 8th Gen Intel Core i5 (8th Gen) with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 47290.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (8th Gen) |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 47290/- |
The Operating System installed in this model is DOS . This model comes with 2 cell battery. It weighs 2.2 kg and measures 378 x 260 x 22.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Anti-glare TN Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 8th Gen Intel Core i5 (8th Gen) which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 330 Laptop has Intel Integrated UHD 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 330 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 100/1000 Mbps Ethernet, WIFI 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with HD LED Backlit Anti-glare TN Display display.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 330 Laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 330 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 (8th Gen) 8th Gen.
Q. Does Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo IdeaPad 330 Laptop |
| General | OS: DOS,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i5 (8th Gen),Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |