Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with price of Rs. 33990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 8th Gen Intel Core i3-8130U with Intel UHD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-8130U |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
Lenovo Ideapad 330 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). It comes with 2 cell battery. This laptop weighs 2.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit Display.
The processor in Lenovo Ideapad 330 Laptop is 8th Gen Intel Core i3-8130U which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel UHD 620 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in Lenovo Ideapad 330 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Lenovo Ideapad 330 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3-8130U 8th Gen.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel UHD 620 GPU.
| Name | Lenovo Ideapad 330 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |