Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with price of Rs. 26990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in Lenovo Ideapad 330 Laptop is 7th Gen Intel Core i3-7020U with Intel HD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 year Warranty Time which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 26990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3-7020U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 34790/- |
It comes with DOS (64-bit) installed. It has 2 cell battery. The laptop weighs 2.1 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has HD LED Display.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3-7020U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad 330 Laptop has DOS (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo Ideapad 330 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.1 kg.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Ideapad 330 Laptop |
| General | OS: DOS,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3-7020U,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |