Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with price of Rs. 38990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Ryzen 5 processor with AMD Radeon Vega 8 Graphics Card. Lenovo Ideapad 330 Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 38990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 8 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 38990/- |
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 2 cell battery. The dimensions of the laptop are 378 x 260 x 22.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD.
The processor in this laptop is Ryzen 5 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has AMD Radeon Vega 8 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, WIFI 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. This model comes with LED display.
Q. Does Lenovo Ideapad 330 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 330 Laptop?
A. It is powered by Ryzen 5 processor.
| Name | Lenovo Ideapad 330 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Vega 8 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |