Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with price of Rs. 46000. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 (8th Gen) processor with AMD Radeon 530 Graphics Card. this laptop has 2 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 2 TB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 46000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 2 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 (8th Gen) |
| Graphics Card | AMD Radeon 530 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 46000/- |
The Operating System installed in this model is DOS (64-bit). It has 2 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has FHD IPS LED Anti-glare Display.
The processor in this model is 8th Gen Intel Core i5 (8th Gen) which is clocked at . Along with this, It has AMD Radeon 530 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




2 TB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 330 Laptop has DOS (64-bit).
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 330 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 (8th Gen) 8th Gen processor.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by AMD Radeon 530 GPU.
Q. Does Lenovo IdeaPad 330 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 2 TB HDD.
| Name | Lenovo IdeaPad 330 Laptop |
| General | OS: DOS,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5 (8th Gen),Quad Core, 8 Threads,2 GB, AMD Radeon 530 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,2 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |