Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with price of Rs. 55990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5-8250U (8th Gen) processor with AMD Radeon 540 Graphics Card. Lenovo IdeaPad 330 Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 55990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-8250U (8th Gen) |
| Graphics Card | AMD Radeon 540 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 55990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 58400/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 3 cell battery. It weighs 1.8 kg. This model comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Display.
It is powered by 8th Gen Intel Core i5-8250U (8th Gen) processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 330 Laptop has AMD Radeon 540 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



There is 1 TB HDD Space available in this model. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 330 Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 330 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5-8250U (8th Gen) 8th Gen.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad 330 Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with LED display.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by AMD Radeon 540 GPU.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad 330 Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 330 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 330 Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Lenovo IdeaPad 330 Laptop |
| General | OS: Windows,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5-8250U (8th Gen),Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,4 GB, AMD Radeon 540 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |