Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with price of Rs. 40286. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5-7200U processor with Intel HD 620 Graphics Card. Lenovo Ideapad 320 Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 40286.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-7200U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
Lenovo Ideapad 320 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40286/- |
The Operating System installed in this laptop is DOS (64-bit). This model has 2 cell battery. It weighs 2.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Full HD LED Display.
The processor in Lenovo Ideapad 320 Laptop is 7th Gen Intel Core i5-7200U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with Intel HD 620 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in Lenovo Ideapad 320 Laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 320 Laptop comes with Intel HD 620 GPU.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with DOS (64-bit).
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 320 Laptop?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
| Name | Lenovo Ideapad 320 Laptop |
| General | OS: DOS,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5-7200U,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |