Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop comes with price of Rs. 26990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 6th Gen Intel Core i3 (6th Gen) with Intel Integrated HD 520 Graphics Card. Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 1 year Warranty Time which is best available in this price range. Along with this, it also has 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 26990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 (6th Gen) |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 520 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 26990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This laptop has 2 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Anti-glare TN Display. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 6th Gen Intel Core i3 (6th Gen) processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop has Intel Integrated HD 520 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Mbps Ethernet, WIFI 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 (6th Gen) 6th Gen processor.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop?
A. It comes with Intel Integrated HD 520 GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display type of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop comes with HD LED Backlit Anti-glare TN Display display.
Q. Does Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
| Name | Lenovo Ideapad 320-14ISK Laptop |
| General | OS: Windows,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3 (6th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel Integrated HD 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |