Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with price of Rs. 38600. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 6th Gen Intel Core i3-6006U with Intel HD 520 Graphics Card. this model has 2 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 2 TB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 38600.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 2 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-6006U |
| Graphics Card | Intel HD 520 |
Lenovo Ideapad 310 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 38600/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). It has 3 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HD LED Backlit Display.
The processor in Lenovo Ideapad 310 Laptop is 6th Gen Intel Core i3-6006U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD 520 GPU.




2 TB worth of HDD space is available in Lenovo Ideapad 310 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 310 Laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel HD 520 GPU.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with LED display.
Q. Does Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 310 Laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad 310 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad 310 Laptop?
A. This model comes with 2 TB HDD.
| Name | Lenovo Ideapad 310 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,2 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |