Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with price of Rs. 53467. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 310 Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5-7200U processor with NVIDIA GeForce N16V-GMR1 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this laptop also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 53467.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-7200U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce N16V-GMR1 |
Lenovo Ideapad 310 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 53467/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This laptop comes with Windows 10 Professional (64-bit) installed. It has 4 cell battery. This laptop weighs 2.5 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Ideapad 310 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has FHD TN Ag(Slim) Display.
The processor in Lenovo Ideapad 310 Laptop is 7th Gen Intel Core i5-7200U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with NVIDIA GeForce N16V-GMR1 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
1 TB worth of HDD space is available in Lenovo Ideapad 310 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in Lenovo Ideapad 310 Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 310 Laptop?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo Ideapad 310 Laptop is powered by NVIDIA GeForce N16V-GMR1 GPU.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 310 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5-7200U 7th Gen.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad 310 Laptop has?
A. This laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with LED display.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 310 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with?
A. Lenovo Ideapad 310 Laptop comes with Windows 10 Professional (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
| Name | Lenovo Ideapad 310 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce N16V-GMR1 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |