Lenovo Ideapad 300 Laptop comes with price of Rs. 34990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 6th Gen Intel Core i5-6200U with AMD Radeon R5 M330 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 34990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5-6200U |
| Graphics Card | AMD Radeon R5 M330 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 34990/- |
It comes with 10 (64-bit) installed. It has 4 cell battery. This model weighs 2.3 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has FHD TN GL(SLIM) Display.
This Laptop is powered by 6th Gen Intel Core i5-6200U processor which is clocked at . Along with this, It comes with AMD Radeon R5 M330 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 300 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 300 Laptop is powered by Intel Core i5-6200U 6th Gen processor.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 300 Laptop?
A. Lenovo Ideapad 300 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does Lenovo Ideapad 300 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon R5 M330 GPU.
Q. Does Lenovo Ideapad 300 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with 10 (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of Lenovo Ideapad 300 Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo Ideapad 300 Laptop |
| General | OS: Windows |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5-6200U,2 GB, AMD Radeon R5 M330 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1.3 MP Camera,Single speaker,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |