Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop comes with price of Rs. 19899. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Chrome Operating System installed. Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop is powered by 4th Gen Intel Celeron processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 64 GB SSD. There is 4 GB LPDDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 1920 x 1080 pixels Display Resolution and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this laptop also has ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 19899.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 19899/- |
| Amazon | 95 | Rs. 19999/- |
This model is meant for Performance. This laptop comes with Chrome, Chrome OS installed. The dimensions of the laptop are 328.9 x 234.35 x 18.8 mm (height x width x thickness) and weighs 1.4 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop comes with Full HD TN 220nits . The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
It is powered by 4th Gen Intel Celeron processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop has Intel Integrated UHD GPU.





Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop comes with 64 GB SSD. There is 4 GB LPDDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop.
The connectivity options for this laptop are 11ac, 2x2 Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop?
A. It is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display this laptop has?
A. Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop comes with Full HD TN 220nits display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Chrome, Chrome OS.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display size of Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop is Intel Celeron 4th Gen.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop has?
A. Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop comes with LPDDR4 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop are 328.9 x 234.35 x 18.8 mm.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 CB 14IGL05 82C1002EHA Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB LPDDR4 RAM,64 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,2 x USB 3.0 |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone |