Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop comes with price of Rs. 63146. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U processor with AMD Integrated SoC Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 63146.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 5500U |
| Graphics Card | AMD Integrated SoC |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 63146/- |
This model is meant for Everyday Use. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It weighs 1.41 kg and measures 324 x 215 x 19.8 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 5500U processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop has AMD Integrated SoC GPU.
This model comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display type of this model?
A. Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop comes with LED display.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Which GPU powers Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop?
A. This Laptop comes with AMD Integrated SoC GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.41 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 82KT00AMUS Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5 5500U,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,AMD Integrated SoC |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |