Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop comes with price of Rs. 27194. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlights of this model are 1920 x 1080 pixels Display Resolution and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 27194.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 27194/- |
| Amazon | 95 | Rs. 29990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 31490/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This laptop comes with 9459.459459459458 mAH battery and 45W AC Adapter. The laptop weighs 1.6 kg and measures 327 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD TN 220nits.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop has Intel Integrated UHD GPU.
Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop which can be upgraded to 12 GB.
The connectivity options for this laptop are 11ac, 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 10th Gen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 327 x 241 x 19.9 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with LED display.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 81WD010TIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,35 Wh mWh |