Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop comes with price of Rs. 34990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 34990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 35827/- |
| Croma | 80 | Rs. 34990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The laptop weighs 1.85 kg and measures 362 x 251 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:09 Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop which can be upgraded to 12 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 10th Gen processor.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is hard disk capacity of Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop has?
A. Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with LED display.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 81WB018YIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:09 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |