Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop comes with price of Rs. 49500. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49500/- |
This model is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home installed. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor Along with this, Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. What is display size of Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop has Windows 10 Home.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which GPU powers Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop?
A. It is powered by Intel UHD Graphics GPU.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop?
A. The processor in Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop is Intel Core i3 10th Gen.
| Name | Lenovo Ideapad 3 81WB010YIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone |