Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop comes with price of Rs. 39990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 11th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 12 GB.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 39990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 39990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 12162.162162162162 mAH battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 359.2 x 236.5 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.65 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD.
The processor in Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 12 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop?
A. The processor in Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is warranty period of Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the battery size of Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop?
A. It has 45 Wh.
Q. What kind of display Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop has?
A. It comes with IPS Screen display.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 82H803DNIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh |