Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB018EIN Laptop comes with price of Rs. 24837. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlights of this model are 8 GB RAM, 15.6 in Display Size, 1920 x 1080 pixels Display Resolution and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 24837.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 24837/- |
| Amazon | 95 | Rs. 31990/- |
| Croma | 80 | Rs. 34994/- |
This model is meant for Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 9459.459459459458 mAH battery and 45W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 362.2 x 253.4 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.7 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD TN 220nits.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB018EIN Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
This model comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB018EIN Laptop which can be upgraded to 12 GB.
The connectivity options for this laptop are 11ac, 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB018EIN Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 362.2 x 253.4 x 19.9 mm.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 35 Wh.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB018EIN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 10th Gen.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB018EIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,35 Wh mWh |