Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop comes with price of Rs. 33490. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated Graphics Card. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This laptop is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 1.7 kg and measures 362 x 253 x 19 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop comes with Intel Integrated GPU.




There is 1 TB HDD Space available in Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop are 362 x 253 x 19 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB01D6IN Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |