Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop comes with price of Rs. 20990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Chrome Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Celeron processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 8 GB RAM and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this model also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 20990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 30790/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Chrome . This laptop has 12702.702703 mAH battery. It weighs 1.58 kg and measures 362 x 243 x 18.95 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop comes with TN. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has 220nits.
This Laptop is powered by Intel Celeron processor Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.



There is 8 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6, 11ax 2x2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 47 Wh.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop comes with LPDDR4X 8 GB RAM.
Q. What are dimensions of Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 362 x 243 x 18.95 mm.
Q. Which processor powers Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Celeron.
Q. Does Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop?
A. This model weighs 1.58 kg.
Q. What is display density of this model?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop comes with?
A. Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop comes with Chrome.
Q. What kind of display Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop has?
A. This model comes with TN display.
| Name | Lenovo IdeaPad 3 15IJL6 82N4004QHA Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh |