Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop comes with price of Rs. 33990. The screen size of this Lenovo laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 33990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 33990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 41500/- |
This laptop is meant for Performance. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. This model has 9459.459459459458 mAH battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 362.2 x 253.4 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.85 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit TN Display (220 nits Brightness).
Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.
There is 1 TB HDD Space available in Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 362.2 x 253.4 x 19.9 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is display density of Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop?
A. The processor in Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop is Intel Core i3 10th Gen.
| Name | Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE0081IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,35 Wh mWh |