Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop comes with price of Rs. 35850. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop is 10th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 2 years Warranty Time which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 35850.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 35850/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 39890/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home, Windows 10 Home 64-bit (64-bit). It comes with 12162.162162162162 mAH battery. The dimensions of the laptop are 362.2 x 253.4 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.85 kg. It comes with 2 years warranty.
It comes with HD TN 220nits . The laptop has a screen size of 15.6 in. Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.
It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are 11ac, 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop?
A. This model weighs 1.85 kg.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop?
A. Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display type of this model?
A. Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop comes with HD TN 220nits display.
Q. What is the battery size of this model?
A. Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop comes with 45 Wh.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop?
A. The processor in Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop is Intel Core i3 10th Gen.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 2 years warranty.
| Name | Lenovo Ideapad 3 15IIL05 81WE01JAIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh |