Lenovo Ideapad 130 Laptop comes with price of Rs. 29990. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in Lenovo Ideapad 130 Laptop is 6th Gen Intel Core i3 with NVIDIA Geforce MX110 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 29990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce MX110 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 29990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 30490/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is DOS . This laptop has 2 cell battery. This laptop weighs 2.1 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit TN Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Lenovo Ideapad 130 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this laptop is 6th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 130 Laptop has NVIDIA Geforce MX110 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in Lenovo Ideapad 130 Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Mbps Ethernet, 1x1 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 130 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.1 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by NVIDIA Geforce MX110 GPU.
Q. What is display size of this model?
A. Lenovo Ideapad 130 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 130 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 6th Gen processor.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad 130 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM Lenovo Ideapad 130 Laptop has?
A. Lenovo Ideapad 130 Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Lenovo Ideapad 130 Laptop comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo Ideapad 130 Laptop |
| General | OS: DOS,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA Geforce MX110 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |