Lenovo Ideapad 130 81H70062IN Laptop comes with price of Rs. 28990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 6th Gen Intel Core i3-6006U with Intel HD 520 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 28990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-6006U |
| Graphics Card | Intel HD 520 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 28990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). This laptop has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 331 x 231 x 19 mm (height x width x thickness) and weighs 2.1 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in this laptop is 6th Gen Intel Core i3-6006U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Ideapad 130 81H70062IN Laptop has Intel HD 520 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of Lenovo Ideapad 130 81H70062IN Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Lenovo Ideapad 130 81H70062IN Laptop comes with Intel HD 520 GPU.
Q. Does Lenovo Ideapad 130 81H70062IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Which processor powers Lenovo Ideapad 130 81H70062IN Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3-6006U 6th Gen processor.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.1 kg.
Q. What is warranty period of Lenovo Ideapad 130 81H70062IN Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Lenovo Ideapad 130 81H70062IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |